Arşiv

Kasım, 2011

Travis Hayatı

26 Kasım 2011 MÜZİK

Travis Hayatı
Beni bir odaya kapatın. Yanıma sadece bu şarkıları verin. Hayatım boyunca yaşarım o odada tek başıma. Kendine ait olmadığını bildiğin ama bir o kadar da senden başkasıyla asla paylaşamayacak kadar sahiplendiğin bir şey bu müzik. Hayatımızda ki yeri öyle büyük ki, sığmıyor işte. Tutup hayatının tüm ayrıntılarını hafızanda saklayamadığın gibi, sana seni anlatan şarkıları da hiç bir yerde doğru düzgün toplayamıyorsun. Ne Mp3, ne playlist, ne de başka bir şey…
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Kanunlar, Yasalar ve Elma Hırsızları

25 Kasım 2011 TİYATRO

Kanunlar, Yasalar ve Elma Hırsızları Hukuk ve adalet ne için vardır? Sadece birey için mi, yoksa koskoca bir toplum için mi? Adaletin olmadığını düşündüğünüz yerde devlet mi vardır? Hukuk kelimesi akla ne getiriyor? Devlet mi, insan mı? Buna benzer bir çok soru kalıyor akılda, cevapsız bir şekilde. “Elma Hırsızları”, adalet, hukuk ve ceza kavramlarının yanında bir de “insan” ve “insan”a dair olan her şeyi kurcalayan bir oyun olmuş.

Faruk Erem‘in “Bir Ceza Avukatının Anıları” adlı eserinden Mehmet Baydur tarafından oyunlaştırılan “Elma Hırsızları”, farklı kesimden insanların, yaşadığı hayat hikayelerinin küçük kesitlerini sunarak, hür ve refah içinde ki toplum düzeninin ufak bir özlemini yansıtıyor diyebiliriz. Özellikle toplumda geri kalmış olduğunu düşündüğümüz ama aslında tam da “hayatın asıl gerçeği budur” dediğimiz hikayelerle, tüm hukuk sistemini ve adalet kavramanı sorgulayan etkileyici ve kaliteli bir oyun Elma Hırsızları.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Dağ Havası

21 Kasım 2011 BAKIŞ AŞISI

Dağ Havası
Niçin burayı bu kadar boşladığıma bir türlü anlam veremiyorum. Halbuki burası benim odamdan sonra en sağlam kalem olmalı. Böyle görmeliyim burayı. Şöyle bir göz gezdirdim eski yazılarıma. Kendimi sıkı bir eleştirmen havasına sokmuşum da bu da insanlara itici gelmiş gibi göründü. Halbuki böyle bir düşüncem yoktu. Yazmayı seviyorum sadece. Akılda kalıcı olsun diye de burada toplamayı ve insanlarla düşüncelerimi paylaşmak istedim. Kişisel‘e ağırlık vermeyi düşündüm sonra insanlara ne ki benim özelimden, Kişisel’imden dedim. Kısacası sabah sabah bir karmaşanın içinde buldum kendimi.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Kış, Oasis ve Playlist

01 Kasım 2011 MÜZİK

Kış, Oasis ve Playlist

Havalar soğudu, ben hasta oldum. Yaz benim mevsimim olmuştur her zaman. O yüzden kış geldiğinde mutlu olmak için çabalamaya başlarım. Ağustos böceği gibiyim sanki. Kışın sorumluluk sahibi olup, yazın bu halimden olabildiğince uzaklaşan biriyim. Yazın ciddi sorumluluklar almaktan nefret ederim. Bunun için kış mevsimi vardır çünkü.

Tüm bunları kafamda evirip çevirirken, müziği hayatıma en çok dahil ettiğim zamanın da kış olduğunu fark ettim. Ben, beni hayallere sürükleyen ve bulutlarda gezdiren şeyler dinlerim. Kışın en büyük hobimdir hayal kurmak, çünkü bir çok amaç uğruna savaşırım. Bana bunları hatırlatan, beni yüreklendiren şarkılarla haşır neşir olurum her kış. Yazın hayallerimin bir çoğunu gerçekleştirmiş olmanın verdiği enerjiyle, müzik anlayışım mutluluğumla karışır.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir