Arşiv

Ekim, 2012

Tarihsel Sınırların Ortak Noktası Cloud Atlas

30 Ekim 2012 FİLM / DİZİ

Tarihsel Sınırların Ortak Noktası Bulut Atlası (Cloud Atlas)

Farklı karakterlerin, farklı zaman ve mekanlarda, farklı hikayelerini konu alan sıra dışı bir reenkarnasyon öyküsü diyebiliriz Cloud Atlas (Bulut Atlası) için. 1850’de Pasifik Okyanusu’nu geçen Adam, 1931 Belkiçası’nda maddi zorluklarla yaşamaya çalışan suskun besteci Robert, 1975 California’sında cesur bir gazeteci olan Luisa, 2012 İngiltere’sinde alacaklılarından kurtulmaya çalışan yayınevi sahibi Timothy, uzak geleceğin Kore’sinde yaşayan, genetiğiyle oynanmış garson Sonmi-451 ve çok daha uzak geleceğin Hawaii’sinde bilim ve medeniyetin aydınlatıcı yönünü keşfeden Zachry… Tüm bu hikayelerin tarihsel ve mekânsal sınırları aşarak ortak bir noktada buluşmasıyla ortaya çıkarılan başarılı bir kurgu.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Bir Cumhuriyet Hatırası

29 Ekim 2012 BAKIŞ AŞISI

Bir Cumhuriyet HatırasıOkul hayatım boyunca milli bayramlar bende bir travma yaratmış sanırım. Çünkü her milli bayramda aklıma hep o günler geliyor ve Allah beni kahret diyorum. Bu sefer ortaokuldayken yaşamış olduğum bir 29 Ekim olayını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam sene 2003. Bendeniz ve sınıftan birkaç kişi daha 29 Ekim’de yürüyüşlere katılacağız. Okul hayatım boyunca bu tarz yürüyüş olaylarında hep en arkada olurdum uzun boyumdan ötürü. Rahattım o yüzden, dikkat çekmem, arkada şamata yaparım geçer gider mantığındayım her zaman olduğu gibi. Ancak bu sefer öyle olmadı. Elime koskocaman bir bayrağı tutuşturdular ve beni en öne koydular. Haliyle bende biraz tedirginlik söz konusu. Bayrağı düşürebilir, ayağım takılıp düşebilirim, vs. gibi düşüncelerle yatıp kalkmaktayım.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Hysteria – Mutlu Et Beni

22 Ekim 2012 FİLM / DİZİ

Hysteria – Mutlu Et BeniŞehirdeki tüm kadınları mutlu etmek mümkün müdür dersiniz? Tarihin derinliklerine indiğimizde o zamanların olağanüstü icatların hep zor ve güç durumlarda ortaya çıktığı aşikar. Victoria Londrası’nda geçen bu romantik komedi (!) vibratörün ilk icadını anlatıyor.

1880 yılında Londra’daki neredeyse tüm kadınların yakalandığı “histeri” hastalığı özel el hizmetiyle tedavi edilmektedir. Bu sırada ortaçağdan kalma uygulamalarla kendisinde hayal kırıklığı yaratan meslektaşlarıyla bir türlü anlaşamayan Mortimer (Hugh Dancy), kendini kadınların histeri tedavilerine adamış Dr. Dalrymple’ın (Jonathan Pryce), yanında çalışmaya başlar. Ancak bu özel el hizmetine talep arttıkça Mortimer durumla başa çıkamaz hale gelir ve arkadaşı Edmund (Rupert Everett) ile birlikte vibratörü icat eder. Bu sırada Mortimer, Dr. Dalrymple’nin güzel ve her şeye muhalefet ve aykırı kızı Charlotte’ye (Maggie Gyllenhaal) aşık olur.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Ne Yaptın Akhilleus… Ne Yaptın?

21 Ekim 2012 TİYATRO

Ne Yaptın Akhilleus… Ne Yaptın?Büyük bir heyecanla ön sıralardan biletini aldığım, koşa koşa Atlas Pasajı’na gittiğim ve sabırsızlıkla perdenin açılmasını beklediğim tek oyun oldu Düğün Şarkısı. Bunun nedeni bir zamanlar gerçekleştirmek istediğim ancak yakın bir zaman önce vazgeçmek durumunda kaldığım konservatuar hayalimin sınavı için hazırlığım parçanın bu oyunun içinde yer alıyor olması. Oyunu okurken dikkatimi çekmemiş çok hezeyanlı bölümler içerdiğini fark ettim metnin. Birden kendimi kıyaslarken buldum ve tüm bunların sonucunda oyuna konsantre olmakta biraz zorluk yaşadım.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Ben Hayatımda Hiç Uzaydan Atlamadım

15 Ekim 2012 BAKIŞ AŞISI

Ben Hayatımda Hiç Uzaydan Atlamadım

5. sınıftayken öğretmen herkese “bu hayatta yapmak ya da olmasını istediğiniz ve imkansız olduğunu düşündüğünüz şey nedir?” diye sormuştu. Sorunun ardından herkes gözlerini 5 dakika kapadı, düşündü ve öğretmen sırayla tek tek cevapları aldı.

Erkek çoğunluk “süpermen” ve türevleri gibi hayaller kuruyor, kız çoğunluk “peri, büyü, sihir, vs” hayallerinin peşinde. Birkaç kişi etkileyici cevaplar veriyor ve hepsi de öğretmenin koştuğu “imkansızlık” şartı ile örtüşüyor.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir