Arşiv

Ocak, 2013

Dünyanın En Harika Kütüphanesi

30 Ocak 2013 BAKIŞ AŞISI

Dünyanın En Harika Kütüphanesi

Yaşadığım ülkenin okuyan insan sayısının azlığı hayal kırıklığı yaratacak düzeyde. Hal böyle olunca tutup burada kütüphanelerden bahsetmem pek mantıklı görünmüyor olabilir. E – ticaret sitelerinin oturduğumuz yerden alışveriş kolaylığı sağlaması, saman kağıda dokunmanın verdiği hissi silip süpüren e – kitap teknolojisi derken, bir de bakıyoruz ki sanal dünya pek çok şey gibi kütüphaneleri de bitirmiş. Bir yandan bu satırları yazarken bir yandan da en son ne zaman kütüphaneye gittim acaba diye hatırlamaya çalışıyorum.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Unutma, Unutturma

28 Ocak 2013 FİLM / DİZİ

Unutma, Unutturma

Bir Pazar günü elime kumandayı aldım ve sözde biraz televizyon keyfi yapmaya karar verdim. Bahsetmiş olduğum televizyon keyfi maceram sadece 3 dakika sürdü. Bu 3 dakika içerisinde 0’dan 99’a kadar gezdim ve izleyecek hiçbir şey bulamadığımdan ötürü televizyonu kapattım. Bu süre içerisinde aldığım tek keyif “zaping” yapmak oldu. Eskiye duyduğum özlem bir anda beni çocukken hunharca seyrettiğim dizileri aklıma getirdi. Tüketilecek hiçbir şey kalmadığından tüm herkesin hala ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir liste hazırladım. Nostalji dolu bir zaman yolculuğu için kemerinizi bağlayın.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Geride Bıraktıklarım ve Uğruna Savaştıklarım – Life Of Pi

25 Ocak 2013 FİLM / DİZİ

Geride Bıraktıklarım ve Uğruna Savaştıklarım – Life Of Pi

“Ve filikada bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve Richard Parker adında 300 kiloluk bir Bengal kaplanı…” Bu sözler Yann Martel’in “Life Of Pi” kitabının arka kapağında yer alıyor. Oldukça merak uyandırıcı ve sıra dışı ancak gerçekliğinden ödün vermeyen bir hikaye. Life Of Pi’nin beyazperdedeki başarısı, bu hikayenin baki kalabilmesinden kaynaklanıyor.

Tanrı’yı 3 din arasında tanımaya çalışan Pi Patel, inancın, kendi deneyimlerinden yola çıkarak insanın içinde belirdiğini anlatan bir hikayenin baş kahramanı. Sadece bu da değil; “asla umudunu kaybetme” sözünün baş savunucusu olan bir karakter.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

CM101MMXI Fundamentals

13 Ocak 2013 FİLM / DİZİ

CM101MMXI Fundamentals

Stand – Up’tan pek fazla haz etmiyorum. Evet, Cem Yılmaz komik ve yetenekli bir adam ama Stand – Up Gösterisi adı altında olan hiçbir şey bana cazip gelmiyor ne yazık ki. Ancak tüm bu düşüncülerime rağmen, güldüm mü? Evet güldüm. Film ilk başladığında biraz durağan ve sıkıcıydı ama kısa bir süre sonra tüm salon kahkalar içindeydi.

Cem Yılmaz oldukça başarılı bir gözlem yeteneğine sahip. Film, daha doğrusu gösterisi boyunca bunu fark ettim ve bu durum çok hoşuma gitti. Çünkü sadece bizim insanımız için değil, dünyadaki hemen hemen her ırkı gözlemlemiş ve doğru bir biçimde seyircisine aktarmayı başarmış bir sanatçı Cem Yılmaz. Bunu yaparkende abartıdan uzak kalması doğru bir tercih.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

“Fock Of” Misfits

05 Ocak 2013 FİLM / DİZİ

"Fock Of" Misfits

Bu dizi artık çok yavan gelmeye başladı. Özellikle ilk 2 sezonda verdiği tadı bir daha yakalayamadılar. Misfits’in ciddi anlamda oluşmuş hayran kitlesi hep aynı şeyi söylüyor, “Nathan’sız Misfits olmaz”. Diziyi izlettiren ve oyunculuk anlamında kalite katan bir karakterdi Nathan. Ancak Nathan’dan sonra gelen Rudy isimli karakterde, her ne kadar çakma Nathan gibi görünüyor olsa da, oyunculuğunun hakkını veriyor. Keşke Nathan’a benzemeyen, daha kendine özgü olan başka bir komik karakter yaratsalardı. Bu anlamda Rudy karakterine alışmamız gerçekten çok zor oldu.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir