Arşiv

Şubat, 2013

Bunları İzlemeyen Bizden Değildir

25 Şubat 2013 FİLM / DİZİ

Bunları İzlemeyen Bizden Değildir

Geçenlerde sevgili arkadaşlarımla birlikte sohbet ediyorduk. Konu döndü dolaştı çocukken hunharca seyrettiğimiz filmlere geldi. Filmleri teker teker hatırlamaya çalıştıkça, herkesin suratına yavaş yavaş yerleşen o aptal tebessüme engel olmak elde değildi. Ve herkesin ağzından aynı sözcükler çıkıyordu; “bir daha olsa bir daha izlerim”. Sanırım hemfikiriz.

Bebek Firarda (Baby's Day Out) / 1994

Bu bebek gerçek mi dedirten film. Bir hikaye kitabında duyduğu her yeri tek başına seyahat edebilecek cesareti olan bir bebekten bahsediyoruz burada.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Doğayı Doğadan Koruyamazsınız!

21 Şubat 2013 BAKIŞ AŞISI

Doğayı Doğadan Koruyamazsınız!

Çinçilla (Chinchilla), çinçillagiller familyasının bir cinsi olan kemirgenlerdir. Kökeni aslen Güney Amerika olup, önceleri mavimsi boz postu yüzünden avlanmış ve neredeyse nesli tükenme aşamasına varmıştır. Bugün de ev ve kürk hayvanı olarak kullanılmaktadırlar.”

Fokgiller ya da denizköpeğigiller (Phocidae), etçiller takımının en büyük yüzgeç ayaklı familyası. Soğuk ve ılıman denizlerin kıyılarında yaygındırlar, tropik denizlerde çok az türleri bulunur. Familyanın Türkiye’de rastlanılabilen tek temsilcisi Akdeniz Foku’dur. Yetişkin fokların derileri, maroken eşya yapımında kullanılmak üzere sepilenir. Çok büyük derilerden, ayakkabıların sayaları için deri yapılır. Kürkçülükte çok genç fokların derileri kullanılır. Bununla birlikte, yavru fok kırımı hakkında kamuoyu uyarıldıktan sonra AET 1983’te ortak bir talimatla 1 Ekim 1983-1 Ekim 1985 arası yavru fok derisi yasaklanmış, sonra bu yasak 4 yıl daha uzatılmıştır.”
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Valizimdeki Stickerlar

19 Şubat 2013 MÜZİK

Valizimdeki Stickerlar

Çıktı çıkacak derken nihayet playlistimde yer aldı Mor ve Ötesi’nin “Güneşi Beklerken”i. Genelde bahar aylarında bizlere merhaba diyen Mor ve Ötesi bu sefer ilk kez (tabi Başıbozuk’u saymazsak) bir sonbahar sürprizi yapmış oldu bize. Oldukça hoş bir hareket oldu tabi.

Albümün adı çıkış zamanı ile oldukça uyum içinde olmuş; “Güneşi Beklerken”. Sanki ülkece içerisinde bulunduğumuz duruma da ufak bir gönderme yapmışlar gibi de geldi bana. Genelde Mor ve Ötesi bir şey yapıyorsa, mutlaka bir nedeni olduğundan yapıyordur derim her zaman.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir