Arşiv

Eylül, 2014

Zaman Düz Bir Çemberdir; True Detective

08 Eylül 2014 FİLM / DİZİ

Zaman Düz Bir Çemberdir; True Dedective

Spoiler sayılır;

“- Bence türümüzün yapması gereken en onurlu davranış, programlamamazı reddedip üremeyi durdurmak ve hep birlikte soyumuzu tüketerek kardeşçe bu haksızlığa son vermektir.

– O halde neden sabah yataktan kalkıyoruz ki?

– Ben de kendime bunu soruyorum. Ama aslında bu sorunun cevabı, intihar etme cesaretimin olmamasıdır.”

Spoiler bitti.

Biliyorum; polisiye dendiği zaman akla hemen bitmek bilmeyen aksiyon sahneleri geliyor. Çözülemeyen cinayetler, oradan oraya koşuşturan polisler, bir türlü yakalanamayan suçlular ve lanet olası federaller… Hollywood’un 3. sınıf senaryolarından biri daha yani. Ama True Detective, polisiye tabularını baştan aşağı yıkan, yorucu koşuşturmaları geride bırakmış ve monologları ile felsefenin dibine vuran bir dizi.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Bir evden kaçış öyküsü; istrapped

07 Eylül 2014 MEKAN

Bir evden kaçış öyküsü; istrapped

Şimdi sizlere adı sanı pek duyulmamış, müthiş eğlenceli bir oyundan bahsetmek istiyorum; istrapped. istrapped, bir evden kaçış oyunu. Hani hemen hemen hepimizin küçükken oynadığı gizemli oyunlar var ya, işte ondan. En fazla 5 kişi ile oynanabiliyor. Arkadaşlarınızla birlikte bir eve giriyorsunuz ve 1 saat içinde şifreleri çözerek evden çıkmaya çalışıyorsunuz. Etrafınızda çözmeniz gereken bir sürü şifre, kilitli kapılar, takip etmeniz gereken ipuçları ve sizi paranoyaklaştıracak objeler yer alıyor. Kısacası kendinizi 3. sınıf bir Hollywood korku filmi kahramanı gibi hissedebilirsiniz. Ya da küçük bir Sherlock Holmes.
DEVAMINI OKU