Etiket

İstanbul Devlet Tiyatroları

“Sessizlik”in Tarihsel Haykırışı

20 Mayıs 2013 TİYATRO

“Sessizlik”in Tarihsel Haykırışı

Bazen insanlardan, kavgadan ve kendimden kaçmak istediğimi fark ederim. İçimden biri sessizce bir şeyler fısıldar durur, kimi zaman dilini bilmediğim şeyler, kimi zamansa duymak istediklerim… Ne söylerse söylesin, beni kaçıştan başka hiçbir şeye sürüklemez.  Yani “Sessizlik”i kısaca özetlersek, hissettirdiği duygular tam olarak böyle.

Son birkaç sezondur izlediğim en başarılı oyunlardan biriydi Sessizlik. Oyuncu performansları, oyun metni, dekor… Bu oyun bana “Türkiye’de iyi ki böyle bir sanat var hatta iyi ki sanat var” dedirtti.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Ne Yaptın Akhilleus… Ne Yaptın?

21 Ekim 2012 TİYATRO

Ne Yaptın Akhilleus… Ne Yaptın?Büyük bir heyecanla ön sıralardan biletini aldığım, koşa koşa Atlas Pasajı’na gittiğim ve sabırsızlıkla perdenin açılmasını beklediğim tek oyun oldu Düğün Şarkısı. Bunun nedeni bir zamanlar gerçekleştirmek istediğim ancak yakın bir zaman önce vazgeçmek durumunda kaldığım konservatuar hayalimin sınavı için hazırlığım parçanın bu oyunun içinde yer alıyor olması. Oyunu okurken dikkatimi çekmemiş çok hezeyanlı bölümler içerdiğini fark ettim metnin. Birden kendimi kıyaslarken buldum ve tüm bunların sonucunda oyuna konsantre olmakta biraz zorluk yaşadım.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Bununla Başlayalım…

08 Ekim 2012 TİYATRO

Bununla Başlayalım...Bir koca/babanın günahı, geçmişteki ve gelecekteki ailesini nasıl mahva sürükleyebilir? Tam olarak bu sorunun ve geçmişten kaçmanın imkansızlığını gözler önüne seren Yağmur Durduğunda, yedi yaşındayken gizemli bir biçimde ortadan kaybolan babasının izini sürmek için Avustralya’ya doğru yola çıkan bir gencin hikayesini anlatıyor. Babası ve kendi hayatının çakışmasıyla ortaya çıkan sırları başarılı bir kurguyla aktaran oyun, son yılların yazılmış en başarılı metinlerden biri olarak görülüyor.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Nazım Hikmet

22 Şubat 2012 TİYATRO

Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Nazım Hikmet
Gelsene” dedi bana.

Kalsana” dedi bana.

Gülsene” dedi bana.

Ölsene” dedi bana.

Fazla söze gerek yok. Nazım Hikmet‘in o güzel kaleminden, Metin Belgin ve Hümay Güldağ Belgin‘in yorumuyla harika bir “şiir gösterisi” olmuş Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni. Pek fazla doyamıyorsunuz, çünkü 1 saat Nazım Hikmet için çok yetersiz. Hep beklediğiniz, duymak istediğiniz bir şiir, bir söz içinizde ukte kalarak çıkıyorsunuz salondan.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir

Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk, Belki de Daha Fazlası

25 Ekim 2011 TİYATRO

Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk, Belki de Daha Fazlası

“Hayat, kendi kendimize uydurduğumuz yalanlarla oyalanma sanatıdır.”

Elbette ki bu söz oyunun ana fikrini oluşturmuyor ancak, yine düşünmeye sürüklüyor seyirciyi. Bana göre başarılı oyun, seyirciye hayatı ve insanı sorgulamayı öğreten oyundur. Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk bu anlamda ki başarısını da kanıtlamış bir oyun.

Çarpıcı. Seyirciyi sarsan. Bu iki kelimeyle tanımlayabilirim bu oyunu. Tek perde de insanın içine işlemeyi başarıyor ve kimi zaman seyirci de sancılı dakikalar yaşamaya başlıyor.
DEVAMINI OKU

İlginizi Çekebilir